Grey winter hat

Sunday, November 30, 2014Hi there! Last winter I already showed you a grey hat. This one is almost the same, I only used different yarn and added a "handmade for you" label. It will be a Christmas present for my cousin. I hope she will like it.

I didn't mentioned yet but I'll be selling my items on Christmas Fair at my University (hurray!). The fair takes place at December 11th. I'm trying to do as much as I can before this date. I was asked to make some Christmas decorations. I have some ideas but I'll be improvising a little bit as well. I'm going to make a wreath and some Christmas tree decorations. 

Beside that finally I forced myself to make some new earrings (like those but with new pictures). I also want to make some brooches. I'll show them soon, when they are ready.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cześć! Szara czapka... to już było tu. Ta niewiele się od niej różni. Użyłam innej włóczki i dodałam metkę "Handmade for you". Mam zamiar dać ją w prezencie gwiazdkowym mojej kuzynce. Mam nadzieję, że jej się spodoba.

Nie wspominałam, ale będę miała okazję sprzedawać swoje wyroby na targu świątecznym na mojej uczelni (hura!). Targ zaplanowany jest na 11 grudnia. Staram się zrobić jak mogę najwięcej przed tą datą. Zostałam poproszona także o trochę świątecznych ozdób. Planuję zrobić wieniec i trochę ozdób na choinkę. Mam już kilka pomysłów, ale czuję, że będzie też miesce na improwizację.

Poza tym w końcu zmusiłam się do powrotu do kolczyków (takich jak te tylko z innymi zdjęciami). Właściwie to zostałam o nie poproszona. Przy okazji postanowiłam zrobić kilka broszek. Nie zawacham się ich tu przedstawić jak już będą gotowe. Jeśli chodzi o zdjecia to muszę publicznie podziękować satelicie landsat ;).You Might Also Like

0 comments

Your comments feed my blog.