Web Daisies: free online courses

Saturday, May 16, 2015


Let's start a new post series. Web Daisies - chapter one. It is kind of experiment for me - not writing about handmade ;). In this series I want to show you some inspirational websites. I categorized them so every time I can write about something else. This time free online courses are the topic. I hope you will find it useful.

I am really glad that I have opportunity to learn and develop myself without leaving home. I have to mention that this development can be free of charge but still high quality. Sound impossible? But it is not! Additionally I am in charge of choosing the time and intensity of the learning process. Most of courses includes lectures, exercises and feedback. You can do whatever you like. For example you would like only see lectures but skip exercises - no problem. The only problem is time limit. Let me explain... Sometimes courses are available only a specific period of time. Before signing up you see when the course starts and when it ends. At start day all materials becomes available and you can use them until the end day of the course. Very often you can also download materials. Ok, let me show you some websites!
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Jak obiecałam tak robię. Nowa seria "Internetowe Stokrotki" - post otwierający. Nie mam doświadczenia w takich wpisach, ale zaryzykuję. Seria została podzielona na kategorie. Rozpoczynam od darmowych kursów online. Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie.

Uwielbiam się rozwijać. Podejrzewam, że Wy także. Co powiecie na naukę i rozwijanie się bez wychodzenia z domu, w dodatku za darmo? I nie mówię tu o książce wypożyczonej z biblioteki. Brzmi niemożliwie? Ale to prawda. Poza tym uczysz się kiedy i ile chcesz. Dopasowujesz naukę do swoich potrzeb. Większość z kursów proponują wykłady, ćwiczenia razem z ich sprawdzaniem. Wszystko jest dobrowolne, więc jak nie interesują Cię ćwiczenia możesz je ominąć. Nie musisz też oglądać wszsytkich wykładów. Wybierz co Cię interesuje, ale oczywiście im więcej tym lepiej. Jedynym minusem jest to, że część z tych stron zapewnia kursy w konkretych terminach (większość z nich jest powtarzana co jakiś czas). Np. znalazłaś/łeś kurs który Ci się podba, zaczyna się powiedzmy za tydzień. Zapisujesz się. W dniu rozpoczęcia zostają Ci udostępnione wszystkie materiały, podzielone na tygodnie ile trwa kurs. Masz dostęp do wszsytkiego. Dostęp ten masz aż do dnia końcowego kursu. Wiekszość materiałów możesz sobie ściągnąć (w zależności od strony). Czas podać Wam kilka linków!

1. Coursera - many, many courses 

Coursera offers you courses from categories like arts; computer science; music, film and audio and much more. Lectures look a bit old fashioned but the content is fine. Do not be discouraged by visual look. additionally there is coursera android app (there is probably also apple app) so you can access your courses even from your tablet/mobile. So easy!
---
Coursera oferuje masę kursów. Kategorie są najróżniejsze, od sztuki przez prawo po komputery czy muzykę/film/dźwięk. Wykłady wyglądają trochę staroświecko, ale nie zrażaj się tym. Ważniejsza jest zawartość, a ta jest w porządku. Dodadkowo coursera posiada aplikację na Twój tablet czy telefon. Możesz słuchać wykładów w wutobusie czy przed snem. Banalne, prawda?

2. Iversity - great content, nice looking lectures

Iversity offers you a bit less courses than coursera but they look much better. 
---
Iversity oferuje mniej kursów niż kursera ale za to wykłady wyglądają o wiele lepiej (bardziej współcześnie). Polecam!

3. edX - many different courses

Another base full of courses. I did not try it yet but looks promissing.
---
Kolejna baza kursów. Jeszcze jej nie testowałam, ale wygląda obiecująco.

4. Lynda - computer software skills

This one is unfortunately not for free, but you can take 30 days free trial. Later you have to pay monthly but the membership gives you access to all lynda courses. If I have money and time I am for sure in!
---
Lynda niestety kosztuje, ale możecie się zapisać na 30 dniowy bezpłatny test. Później trzeba już płacić co miesiąc za członkowstwo. Generalna zastada jest taka, że jak płacisz to masz dostęp do całej ich bazy. Kursy wyglądają na porządne. Czytałam wiele pozytywnych opinii o nich. Niech no tylko znajdę czas i pienądze - zapiszę się raz dwa.

5. Alison - many courses

Another website full of free courses. I have to admit I did not try it yet but maybe it is worth to try? I especially liked their offer in Personal Development & Soft Skills category.
---
Kolejna strona pełna darmowych kursów. Przyznam, że jeszcze jej nie próbowałam, ale może warto spróbować? Szczególnie podobała mi się kategoria Personal Development & Soft Skills.

6. open2study - open it and study!

Also worth to try.
---
Także warta uwagi.

7. udemy - many nice courses

Here not all courses are free. If you search for "free" in search box you will end up with only free courses.
---
Tutaj nie wszystko jest darmowe, ale jak wyszukasz "free" - zostaną wyśwetlone kursy darmowe.

8. Livemocha - for language learners

Great tool for learning languages. At least for beginners. I hope it is still free. I used it a while ago. The idea is that you help people who learn your native language and other people help you to learn their language. Sign up, choose language course you want to follow and start making exercises. First you have a lesson, then exercises. Exercises are sent to native speakers and they will correct them and give you a grade. You have there speaking, writing and reading exercises. Very useful tool. I have got the impression that some lessons have mistakes but you will get rid of them after checking by native speaker.
---
Super narzędzie do nauki języków. Polecam początkującym! Mam nadzieję, że wciaż jest za darmo (korzystałam z niego jakiś czas temu). Polega to na tym, że Ty pomagasz ludziom uczyć się Twojego języka a inni pomagają Tobie uczyć się ich. Zarejestruj się i zapisz na kurs/sy. Najpierw przerbiasz lekcje po czym robisz ćwiczenia (pisanie, czytanie, itp.). Ćwiczenia zostaną sprawdzone przez ludzi władających danym językiem. Wyłapią każdy Twój błąd ;). Mam nadzieję, że Cię zachęciłam :). Ostrzegam - lekcje mają czasami błędy, ale zostają one wykryte przy sprawdzaniu. 

9. khanacademy will teach you!

Another website with free courses.
---
Kolejne darmowe kursy.

10. code school - programming and more

Computer and programming courses mostly. Very useful!
---
Głownie tematy komputerowe. Mi się bardzo przydały!

11. code academy - computer related

Another computer related courses. Not so many to choose but high quality and useful!
---
Kolejne kursy związane z wiedzą komputerową. Nie mają zbyt dużego wyboru, ale jakoś kursów jest super. 

12. Tuts+ - tutorials, courses, ebooks

Not all is free here but you can find a lot of free stuff.
---
Część jest płatna (miesięczna sybskrypcja jak w lynda.com), część darmowa.

You Might Also Like

0 comments

Your comments feed my blog.